Smotre
 
UZ Granešina Kraći prikaz praktičnog rada za 18.smotru u.z. Grada Zagreba2021novi pdf
UZ Granešina - Kraći prikaz praktičnog rada za 18. smotru u.z. Grada Zagreba 2021.
 
Zahvalnica UZ Granešina OŠ Granešina za sudjelovanje na 18. smotri učeničkih zadruga Grada Zagreba 24.-28.5.2021.

Priznanje za sudjelovanje na 18. smotri učeničkih zadruga Grada Zagreba 24.-28.5.2021.

aaa
Međužupanijski susret Podružnica HUUZ-a Grada Zagreba i Krapinsko-zagorske županije
u Osnovnoj školi Granešina u Zagrebu
(foto)

U petak, 7. prosinca 2018. godine, u radosnom iščekivanju smo dočekivali goste zadrugare iz Krapinsko-zagorske županije i Grada Zagreba u 159.-ogodišnjoj Osnovnoj školi Granešina.

Program dobrodošlice su upriličili učenici 2.e koji su pjesmom i plesom „Zakaj volim Zagreb“ i iznenađenjem školskog zbora za Zagorce „Lepe ti je, lepe ti je Zagorje zelene“ otvorili susret. Učenik David Napast (koji je prošle školske godine bio na tri državna natjecanja) je pozdravio drage goste u ime svih učenika i djelatnika škole.

Sve nazočne je pozdravio ravnatelj OŠ Granešina Marijan Vulić te zaželio dobrodošlicu svim zadrugarima. Voditeljica UZ Granešina Marija Cik je srdačno pozdravila sve zadrugare te naglasila da učeničko zadrugarstvo nastoji razvijati suradništvo kod učenika, ali i kod učitelja. Angažmanom u učeničkoj zadruzi koji zahtjeva puno volontiranja, odricanja i žrtve no sve zaboravimo i vidimo da se trud isplati kad vidimo zadovoljstvo i osmijeh na licima naših učenika i roditelja. Ponosni su i učenici i roditelji te je to  poticaj daljnjem radu svake zadruge. Bloomova taksonomija nam kaže da su kreativnost i inovativnost najviši stupanj dostignuća. „Čuda stvara mašta malih i malo većih zadrugara.“

Gospođa Vlasta Kovačević Herzog je u ime svih zadrugara Podružnice Grada zagreba zahvalila na domaćinstvu te pozdravila drage goste.
Gospođa Brankica Zbanatski se prisjetla riječi gospođe Vlaste koje su izrečene nakon prekrasnog susreta u jesen prošle godine u Brestovcu Orehovičkom … „Kak ćemo mi Zagrepčani vratiti susret Zagorcima.“

Gospođa Martina Švarbić je pozdravila u ime HUUZ –a i gospođe Blanke Horvat koja je svima poslala pozdrave s međužupanijske suradnje iz Blata na Korčuli.

Gospodin Domagoj Bajtal je zahvalio na gostoprimstvu.
Voditeljica UZ Granešina je njima uručila monografiju škole i školski list Feniks.
Marija Cik je završila riječima:
Učitelj djeluje na vječnost. Ne zna se gdje prestaje njegov utjecaj.“ Henry Adams

Pjesmom Himnom zadrugara iz Vlaka  u snijegu koju smo svi zajedno zapjevali smo završili program dobrodošlice.

Nakon doručka dio zadrugara je otišao u Školski vrt, a dio u školsku knjižnicu na radionicu glagoljice. Na radionici glagoljice smo pažljivo pratili prezentaciju kolegice Lade Bobinac (voditeljice sekcije UZ Granešina Ljubitelji kulturne baštine) o glagoljici te su imali prilike izrezivati iz šperploče slova azbuke, istraživali,…Školska knjižnica je bilo idealno mjesto za ovu radionicu jer na zidovima vidimo Baščansku ploču, naslikana slova glagoljice, stolci su oslikani slovima azbuke.

Pri povratku iz Školskog vrta kolegica Natalija Krznarić (voditeljica sekcije Hortikultura UZ Granešina) je na radionici poučila zadrugare izradi i svrsi bioenzima.

U predvorju škole su bile radionice UZ Voltino Anđeleki…

Malu radionicu izrade origami-zvjezdica je imala kolegica Vlasta Kovačević Herzog sa svojim zadrugarkama.

Učiteljica granešinske škole Marija Jukić je sa svojim 4.a prikazala vezenje božićnih čestitki i izradu bebica i kapica od vune.

Zadrugari sekcije Ručni rad i voditeljica Marija Cik iz škole domaćina su prezentirale neke načine izrade cofleka. Izradili smo snjegovića od dva cofleka. Cofleki koji su izrađeni su završili kod gostiju, a neki su završili na adventskim vijencima. Vidjeli smo kuglu i stolac koji je izrađen od samih cofleka te cijeli asortiman proizvoda i priču o coflekima.

Šećući hodnicima škole zadrugari su mogli vidjeti izložene radove naših učenika.

Nakon tih radioničkih sadržaja prošetali smo sa granešinskim župnikom križnim putem sa župnikom Josipom Balogom do granešinske crkve čiji prvi spomen je bio prije više od 800 godina i to 1217.g. Župnik je govorio zanimljive stvari o povijesti župe, crkve i župljanima te smo u crkvi osim ostalih vidjeli i kip Majke Božje koji je jedino što je ostalo od stare crkve koja je srušena u potresu.

Pokraj crkve je vatrogasni dom Dobrovoljnog vatrogasnog društva Granešina koje djeluje od 1946.g. pred kojim su nas dočekali tajnik DVD Granešina Davor Sunek, bivši zapovjednik Drago Šamec-Šuco i djevojke vatrogaskinje koje su nam prezentirale usisni vod. Navijali smo i podržale njihov prikaz. Na katu smo vidjeli mnogo starih fotografija. Neke lijepe trenutke bivšeg vatrogastva je s nam podijelila i voditeljica UZ Granešina.

Mnogi su se fotografirali u vatrogasnom kombiju…propitivali vatrogasce… Posjetili smo starinsku kuću iz 1927.g. u kojoj smo vidjeli mlin, stare predmete, ženske i mušku narodnu nošnju koje su starije od 100 godina.

Učitelj granešinske škole Filip Šamec se tu rodio, ali i njegov nećak Milan Šamec koji je poznat po radu s Krešom Golikom na filmovima i serijama.

Ispričala sam anegdote  sa snimanja Vlaka u snijegu… i da možda ne bi ni bilo te pjesme Himne zadrugara da nije snimljen film.

Nakon ručka i dugog rastanka… Mnogi su još željeli ostati no 14 sati je već prošlo.

Ispratila sam drage goste darivavši im heklane cvjetiće i crvena licitarska srca koje je izradila bivša granešinska učenica i medičarka iz obitelji medičara Ljiljana Mila.

Zadrugari su otišli na Advent u Zagreb. Zaključak tj. jedna zanimljivost…
Kad se kaže da ništa nije slučajno…
Možda je ovaj susret baš trebao biti u Granešini…

Početci granešinske zadruge mogu se prepoznati u redovnim školskim aktivnostima koje su od 1895. godine obuhvaćale rad i učenje u školskome vrtu, učenje o obradi zemlje te sadnji i uzgoju voća i povrća. U školskome vrtu uzgajano je drvo duda. Od 1897.g. učitelji poučavaju učenike uzgoju dudova svilca pa time učenici dobivaju mogućnost dodatne zarade za svoju obitelj.

Prvi počeci školstva … „1829.g.-  Granešinci uče  računanju, pisanju, čitanju i gospodarenju…“Harmonija
Umijeća
Uspjeha
Znanja

aaa
Bili smo i na Velesajmu
   

rad koji smo izložili na sajmu
aaa

Starigrad  Paklenica – 21. državna smotra Dani kruha – dani zahvalnosti za kruh i plodove zemlje
14. listopada 2012. godine

U Starigradu Paklenici je u nedjelju, 14. listopada 2012. godine, održana središnja državna i svehrvatska svečanost Dani kruha – dani zahvalnosti za kruh i plodove zemlje u organizaciji udruge Lijepa naša i Agencije za odgoj i obrazovanje, a pod pokroviteljstvom Hrvatskoga sabora. Cilj je smotre približiti blagovanje kruha i narodne običaje.

Učenici i učenice 55 osnovnih i srednjih škola iz svih hrvatskih županija te gosti iz Vojvodine, Bosne i  Hercegovine, Crne Gore i Mađarske  predstavili su bogatstvo i raznolikost svoga kraja, prezentirali su plodove svoga zavičaja, različite tradicionalne alate za obradu zemlje, pripremu hrane i zavičajne krušne proizvode. Naše je škola dobila pozivnicu da uz još nekoliko osnovnih i srednjih škola predstavlja županiju Grad Zagreb. Našu su školu predstavljale učenice Kristina Tikvić (7.b) i Anđela Šimunović (7.d), prof. Jagoda Smiljanić i vjeroučiteljica Marija Cik.

Na svoj smo izložbeni prostor, pazeći na estetiku, izložile razna peciva, slance, kruhove, radove ekološke grupe (svijeće, balzame…), stare predmete, jesenske plodove prekrivene vezenim i heklanim stolnjacima i nadstolnjacima. Na središnjem dijelu izložbenog prostora bio je i kruh s natpisom OŠ Granešina. Izložbeni su prostor zainteresiranima predstavljale naše učenice i mi voditeljice obučene u granešinsku nošnju. Zainteresirani su mogli pročitati i monografiju naše škole koja je izašla povodom 150. godišnjice i kupiti izložene proizvode.

Nakon smotre sudjelovale smo u procesiji i svetoj misi koju je predvodio zadarski nadbiskup mons. Želimir Puljić. Zadarski je nadbiskup čestitao učiteljima na trudu što djecu upoznaju s time kako nastaje kruh… Kruh je izraz životne i duhovne snage.

Obilježavanje Dana kruha pridonosi potpunijem odgoju i obrazovanju za zaštitu okoliša, upoznavanju i očuvanju biološke raznolikosti Hrvatske… Radosni zbog ugodnog provoda na svečanosti veselimo se sljedećoj državnoj smotri.      

vjeroučiteljica Marija Cik